EFT ( Emotional Freedom Techniques)

Örnek Çalışmalar

EFT Nedir ?

Türkçe karşılığı “Duygusal Özgürlük Tekniği” olarak çevirilen  EFT, pratikte rutin olarak kullanılan psikolojik acupressure tekniğidir ve duygusal sağlığınızı optimize etmenizi önerir. Her ne kadar hala gözden kaçırılsa da, duygusal sağlığınız fiziksel sağlığınız ve şifreniz için kesinlikle gereklidir – doğru beslenme ve yaşam tarzı için ne kadar özverili olursanız olun, duygusal engeller sizin yolunuzda durursa, vücudunuzun ideal iyileştirme ve önleyici güçlerine ulaşamazsınız.

EFT’nin öğrenmesi çok kolaydır ve size yardımcı olacaktır:

  • Dokunarak Çözme
  • Negatif duyguları kaldırma
  • Gıda arzusunu azaltmak
  • Ağrıyı azaltın veya ortadan kaldırma
  • Olumlu hedefler uygulama

 

EFT Süreci 

Bazı insanlar başlangıçta EFT’nin dayandığı bu ilkelere karşı ihtiyatlı davranıyor – vücuttan akan ve sağlığımızı düzenleyen elektromanyetik enerji sadece son zamanlarda Batı’da tanınmaya başlıyor. Diğerleri başlangıçta burada öğreneceğiniz EFT dokunma ve onaylama metodolojisi tarafından (ve bazen de tarafından) eğilirler.

EFT Nasıl Yapılır ?

EFT, fiziksel ve duygusal rahatsızlıkları 5.000 yıldan fazla bir süre boyunca tedavi etmek için geleneksel akupunkturda kullanılan aynı enerji meridyenlerine dayanan, fakat iğnelerin invazivliği olmayan bir psikolojik acupressure şeklidir. Bunun yerine, parmak uçlarınızla basit bir şekilde dokunmak, başınızdaki ve göğsünüzdeki belirli meridyenler üzerine kinetik enerjiyi girmek için kullanılır – belirli bir problemi düşünürken – travmatik bir olay, bir bağımlılık, ağrı, vs. – ve olumlu pozitif doğrulamalar.

EFT Tekniği Aşamaları

Bu aşama EFT tekniğinin en önemli aşamasıdır. Bu aşama kendi içinde 3 aşama gerçekleştirilir. Odaklanma, değerlendirme ve onay aşamalarından oluşmaktadır.

Kurma aşaması tamamlandıktan sonra baş kısmında bulunan vücut noktalarından (Kaşlar, şakaklar, göz altları, dudak üstü, dudak altı) onaylama cümlesi eşliğinde vuruşlara başlanır. Vuruş yapmak için işaret ve orta parmak birleştirilerek acıtmadan fakat hissederek orta şiddette vuruş yapılır. Eğer tek tarafla çalışılacaksa üçüncü aşamadan sonra ikinci aşama diğer tarafa uygulanır.

· Gözler açılır.
· Gözler kapatılır.
· Gözler açılır sağ tarafa ve bakılabilecek en alt sağ köşeye bakılır.
· Sol tarafa ve bakılabilecek en alt sol köşeye bakılır.
· Bakış hizasından başlanarak yukarı düz bir çizgi çizilir.
· Gözlerle çizilebilecek en büyük daire çizilir, bu işlem yavaş bir şekilde saat yönünde yapılır.
· Gözlerle çizilebilecek en büyük daire çizilir, bu işlem yavaş bir şekilde saat yönünün tersine yapılır.
· Onaylama sözü tekrarlanarak hızla beşe kadar sayılır ve onaylama sözü tekrarlanır.

Mevcut soruna 0 ile 10 arasında değişen bir rakam verilir. 0 düzeyine inene kadar çalışmaya devam edilir. EFT uygulaması sırasında tespit edilen yeni sorunlara kurma aşamasından başlayarak yeni EFT uygulamaları yapılır. Sorun tekrar değerlendirilir. 0’a ulaşana dek çalışmaya devam edilir.

Detaylı bilgi için iletişime geçiniz