IPL Epilasyon

IPL Öncesi ve Sonrası

IPL EPİLASYON ÖNCESİ UYARILAR

Kıl ve tüyleri köklerinden koparacak (ağda, epilasyon aleti, cımbız, iplik vb.) uygulamalardan kaçınılmalıdır. Bu yöntemler kıl köklerini incelterek kılların ışığa duyarlılığını azaltmaktadır. Şayet bu uygulamalar yapıldı ise 3 hafta ara vererek sonrasında tedaviye başlanmalıdır. Uygulama öncesi güneş banyosu bilhassa solaryumdan kaçınılmalıdır. Tedaviye 2-3 gün sonra başlanmalıdır. Kıllar makas veya traş bıçağı yardımı ile kısaltılmalıdır. Tüy dökücü kremlerin de kullanılmasında her hangi bir sakınca yoktur fakat kıl ve tüylerin cilt yüzeyine çıkması beklenmelidir. Tüylerin rengini sarartacak uygulamalardan da kaçınılmalıdır. Son altı ay içerisinde “Roaccutane” adlı ilacın kullanılmamış olması gerekir.

IPL EPİLASYON SONRASI UYARILAR
Tedavi sonrasında ciltte hafif yanma ve kızarıklar oluşabilir. Birkaç saat içerisinde ciltte duyulan yanma hissi geçecektir. Aynı şekilde kızarıklarda gün içerisinde normal durumuna gelecektir.

Birkaç hafta güneş ışığı ve solaryuma maruz kalınmamalı, güneş ışığından kaçınmak mümkün değilse de yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.
Duş alırken suyun fazla sıcak olmamasına dikkat edilmeli, bünyenin dayanabileceği en ılık sıcaklık seçilmelidir. IPL epilasyon sonrası dökülmeyen kıllar, yine aynı şekilde ağda, epilasyon aleti, cımbız, iplik, tüy dökücü krem vb. yöntemlerle alınmamalıdır. En fazla makas ve traş bıçağı ile kısaltılabilir. IPL epilasyon yapılmış bölgelerde kese, peeling vs. cildi tahriş edecek uygulamalardan kaçınılmalıdır. Uzmanlar tarafından verilecek bir sonraki seans tarihine riayet edilmelidir.

IPL Epilasyon

IPL sanılanın aksine bir lazer çeşidi olmayıp “yoğun atımlı ışık” anlamına gelen 400nm ile 1200nm arasında dalga boyuna sahip etkili bir epilasyon yöntemidir. Lazerli sistemlere göre % 80-90 oranında başarı sağlanır. IPL epilasyon  lazer epilasyona bir alternatif olarak değil, tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır. Alexandrite lazerin etkili olmadığı çok ince tüy ve kıllarda başarılı sonuçlar alınmaktadır.

İdeal olanı kış ve bahar ayları olmakla birlikte yazın da IPL epilasyon yaptırılabilir. Tedaviye başlandıktan sonra yaz aylarına girildiğinde tedaviye ara vermek doğru değildir. Yalnız güneş ışınlarından olabildiğince kaçınılmalıdır ve mutlaka yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.

IPL epilasyonda kullanılan ışın tıpkı günlük yaşamda bizi çevreleyen ultraviyole ışınları ya da enerji hatları, cep telefonları ve pek çok elektrikli ev ürünlerinin yaydıkları gibi noniyonize ışın yayıyor.

Pürüzsüz Cilt

İpek kirpikler gerçek kirpik yapısına en fazla benzeyen ipekten yapıldığından gerçeğinden ayırt edilmesi oldukça zordur. Uygulama sonrası kirpikleriniz oldukça doğal, gür, uzun ve kalın görünümlü olur. Üstelik, banyo yaptığınızda veya makyajınızı temizlediğinizde ipek kirpikleriniz zarar görmez, dökülmezler.

IPL epilasyon hakkında merak edilenler

Lazer Epilasyon ile IPL epilasyon, teknolojik ve uygulama anlamında bir çok farklar içermektedir.

Lazer epilasyonda sadece kıl ve tüyler hedeflenir. IPL epilasyonda ise cilt dıştan içe taranarak epilasyon sağlanır.
Lazer epilasyonda kıl ve tüyler hedeflendiği için cihaz başlığının cilde teması yoktur. IPL epilasyonda cilt üzerine epilasyon jeli sürülerek cihaz başlığı cilt üzerine temas ettirilerek uygulama yapılır. Bu yüzden uygulama hijyenik ortamlarda yapılmalıdır.

IPL epilasyon sırasında toplu iğne ucu batması gibi bir acı hissedilir. Acıdan ziyade ciltte hafif bir yanma olur. Tedavi sonrası ciltte oluşan tahriş ve yanma hissi anestezik kremler yardımıyla giderilir. Gün içerisinde etkiler giderek azalacak ve normal seyrine girecektir.

IPL epilasyonda kullanılan ışın tıpkı günlük yaşamda bizi çevreleyen ultraviyole ışınları ya da enerji hatları, cep telefonları ve pek çok elektrikli ev ürünlerinin yaydıkları gibi noniyonize ışın yayıyor.

Detaylı bilgi için iletişime geçiniz