Yaşlanma karşıtı cilt bakımının püf noktaları

Cilt bakımı için yaşlanmayı beklemeyin!

Cildiniz de yaşlandığı için cilt bakımına 20’li yaşlarda başlamak gerekir. Genleriniz, günlük alışkanlıklarınız ve güneş cilt bakımına başlama yaşınızı belirler. Düzgün, yumuşak ve sorunsuz bir cilt istiyorsanız bir dermatoloğa başvurarak cildinizin özelliklerini öğrenmeniz ve ona uygun ürünler kullanmanızda fayda var.

Yumuşak bir temizleyici kullanın.

Kuru bir cildiniz varsa krem; yağlı cilde sahipseniz yağ içermeyen köpüklerle cildinizi temizleyin. Eğer hassas bir cildiniz varsa tahrişi önlemek için mutlaka dermatoloğa danışarak ürün kullanın. Yüzünüzü ılık veya soğuk suyla, çok ovmadan yıkayarak kurulayın. Sıcak su cildin doğal nemini bozabilir.

Cildinize özel nemlendirici seçin.

Nemlendirici cildinizi korur ve geliştirir. Cildiniz yağlı bile olsa her gün hafif, yağsız nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Eğer kuru bir cilde sahipseniz, günde birkaç defa nemlendirici kullanmanız gerekebilir.
Güneşten korunun.
Kapalı alanda çalışsanız da gündüz saatlerinde her zaman güneşten korunmanız gerekir. Güneş ışınları bulutlar ve pencerelerden geçebilir. Birçok nemlendirici güneşten koruma özelliği de içerir. Ancak kullandığınız nemlendiricinin bu özelliği yoksa en az 30 koruma faktörlü güneş kremi kullanın. Dudaklarınızı da ihmal etmeyin.
Günlük bakımınızı ihmal etmeyin. 
Güne cildinizi temizleyerek başlayın. Nemlendiricinizi ve güneş kreminizi ihmal etmeyin. Gece ise dermatoloğunuzun kullanmanızı önerdiği anti-aging ve nemlendiricinizi kullanın.
Peeling yapın.
Cildinizin parlamasını engelleyen lekelerden kurtulmak için yumuşak bir bez ya da fırça yardımıyla sürdüğünüz peelingi kuru bir cilt yapısına sahipseniz haftada bir; yağlı bir cildiniz varsa haftada iki kez uygulayabilirsiniz. Eğer akne ya da hassas bir cildiniz varsa, hekiminizle konuşun.
Cildinizin ihtiyacı olan besinleri tüketin,
C ve E vitamini içeren krem ve serumlar cildinizi besleyerek güneş hasarına karşı korur. A veya B3 vitamini içerenler ise güneş hasarını düzeltmek için kullanılabilir. Ancak yine de protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminlerin tümünü içeren her gıda grubundan dengeli tüketmek gerekir. Ayrıca koyu renkli özellikle mor meyve ve sebzeleri, fındık ve ceviz başta olmak üzere kuruyemişleri softamızdan eksik etmemeliyiz.
Cildinizin Sağlığını Korumak İstiyorsanız…
• Sigaradan uzak durun. Çünkü sigara cildinizin kırışarak daha hızlı yaşlanmasına neden olur.
• Sağlıklı bir cilt için meyve, sebze, yağsız protein ve kepekli tahılları bol bol tüketin.
• Her gün egzersiz yapın. Egzersiz kan akışını artırarak cildinize yardımcı olur.
• Stresten uzak durun; stres cildinizi daha duyarlı hale getirir.
• Güneşten mümkün olduğunca korunun.

Bir cevap yazın