Refleksoloji

Refleksoloji, bir tür denge masajıdır ve kişinin kendisini fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak iyi hissetmesini sağlar.

Refleksoloji masajı ayaklarda bedenin tüm bölgelerine, organlarına ve sistemlerine karşılık gelen refleks noktaları olduğu ve bu noktaların beden anatomisinin aynası olduğu prensibine dayanır. 

Refleksoloji masajı yapan kişiye Refleksolojist denir. Vücudun enerji yollarında bir tıkanıklık varsa kendini rahatsızlık olarak belli eder. Enerji yollarındaki bu tıkanıklık giderildiğinde vücut enerjisi dengelenir ve bağışıklık sistemi güçlenir. Refleksoloji masajında Refleksolojist lgili refleks bölgesine masaj yaparak tıkanıklığı giderir ve böylece vücudun kendi kendine iyileşme mekanizmasının daha iyi çalışması sağlanır. 

Refleksoloji M.Ö. 2500 lere dayanan Çin, Mısır, Hint kökenli bir terapi tekniğidir. 1913’de Dr William Fitzgerald vücudun bazı noktalarının ilgili organlarda aneztezik etki yaratabileceği teorisini ortaya atmıştır. 1930 larda ise Eunice Ingham bu teoriyi geliştirerek şimdiki refleksoloji yöntemini ortaya koymuştur. Refleksoloji tıbbi tedavi yöntemi olmadığı gibi sıradan ayak masajı da değildir.

Refleksoloji Masajının faydaları:

Refleksoloji masajının, aşağıdakiler de dahil, pek çok sıkıntıya iyi geldiği görülmüştür: 

Baş ağrısı, migren, sinüzit, bronşit, astım, hiper tansiyon, dolaşım bozukluğu, bel, sırt, boyun ağrıları, hazımsızlık, mesane hastalıklar, uykusuzluk, menopoz, yorgunluk v.s. 

Özellikle migrende Refleksoloji masajı ile iyi sonuç alınabilir ve sinir problemleri de kolayca çözümlenebilir. Ayrıca çocuk refleksolojisi, çocuğun nörolojik gelişimini ve zeka seviyesi ile duygusal gelişimine faydası olduğu bilinen bir gerçektir. Refleksoji masajı kadın sağlığına da çeşitli faydaları vardır. Bu masaj türü eski çağlardan günümüze kadar insan oğluna faydası olmuştur. 

Refleksoloji masajı, hamileliğin ilk üç ayında tavsiye edilmez. 

Refleksoloji Masajı Nasıl Uygulanır?

Refleksoloji masajı el, yüz ve ayaktaki refleks noktalarına uygulanır. En çok noktalar ayak altında toplandığı için, genelde ayak refleksolojisi diye geçer. Refleksolog ayak tabanlarında bedenin tüm bölgelerinin, organlarına karşı gelen refleks noktalarını belli bir basınç ile uyarır. Ayak tabanlarındaki herhangi bir noktada, sertleşme, yara, şişlik gibi durumlar söz konusu ise, o bölgede bir problem olduğunun habercisidir. O noktaya yapılan basınçta kişi ağrı ve acı hisseder. Düzenli yapılan uygulamalar ile problem üzerine çalışılır. Burada amaç, bedenin kendini iyileştirme gücünü harekete geçirerek vücudumuzun sağlıklı kalmasını sağlamaktır. 

Misis Güzellik Salonu Refleksoloji masajı ile İstanbul Bağdat Caddesi' nde hizmetinizdedir.