İğneli Epilasyon (Elektroliz)

İğneli Epilasyon kılların yok edilmesinde garantili tek yöntemdir.

Fazla ve istenmeyen tüylerin, kıl köküne belli bir derecede akım verilerek, bir daha çıkmayacak şekilde alınmasıdır. Kılların yok edilmesinde garantili tek yöntemdir.

İğneli epilasyonun başarılı olması için;

- İğneli epilasyonu çok iyi bilen, tecrübeli güzellik uzmanı tarafından yapılması,
- Çok iyi ve kaliteli bir cihaz desteği ile uygulanması,
- Kılın kalınlığına göre iğne kullanılması,
- Kullanılan cımbızın steril, saatçi cımbızı olması,
- Kişiye özel iğne açılması

ÖNEMLİDİR.

Not: Kaş cımbızı kullanılarak kesinlikle iğneli epilasyon uygulaması yapılmaz. 

İğneli epilasyon uygulaması nasıl yapılır?
Kılın, katajen(cımbızla alınabilecek boyutu) döneme gelmesi beklenir. Kıl tipine uygun iğne ile kıl folikülüne girilir. Akım verilerek kıl kökü yok edilir. Ve kıl, cımbız yardımıyla çekilir. Bu uygulama yapılırken, bildiğimiz kaş cımbızının kullanılmaması çok önemlidir. Uygulamayı yaptıran kişininin kılın çekildiğini hissetmemesi gerekir. Bu oldukça önemlidir. Çünkü eğer kılın cımbızla çekildiği hissi varsa, o uygulama başarısızdır. 

İğneli epilasyon, acı veren bir uygulama mıdır?
Bu durum, kişinin ağrı eşiğine göre değişir. Bazı kişiler acıyı hissederken, bazı kişiler hiçbir şey hissetmez. Ağrı eşiği düşük kişilerde kullanılan anestezik krem uygulaması ile çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Anestezik krem sayesinde acı hissi yüzde 70 oranında azalmaktadır. 

İğneli epilasyon kesin bir çözüm müdür? Kaç seans yaptırmak gerekir?
İğneli epilasyon, deneyimli uzmanlar tarafından yapılıyorsa, iyi korunuyorsa ve uygulama yapılan kişide herhangi bir hormonal bozukluk yoksa epilasyon yapılan bölgede kalıcı ve net çözüme ulaşılır. Uygulanacak seans sayısı; tüylerin çıkış süresi, yapısı, rengi ve yoğunluğuna göre belirlenir. İlk seanstan sonra hemen etkili sonuçlar alınır. Daha önce hiçbir işlem görmemiş tüylerde yüzde 70 %70 oranında azalma görülür. Uygulama seansları başlangıçta yoğundur, zaman içinde azalır. Doğru uygulama sonucunda ve tedavi bitiminde kıl asla tekrar çıkmaz. 

Cide zarar vermemek için neler yapılmalıdır? Uygulama sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
İğneli epilasyon son derece beceri, deneyim, dikkat ve titizlik gerektiren bir çalışmadır. Yanlış yapılan uygulamalar sonucunda ciltte yanıklar, çukurlar ve lekeler oluşabilir. Uygulama sırasında hijyenik şartların sağlanması çok önemlidir. Cilde zarar vermemek için gözeneğin genişliğine göre uygun iğne seçilmelidir. Biz, Misis’te Kanada’dan getirttiğimiz 4 farklı boyutta iğneler kullanmaktayız. Bir diğer önemli konu ise uygulama sonrasında kişinin epilasyon yapılan bölgeye 24 saat dikkat edip koruması gerektiğidir. 

İğneli epilasyon herkse uygulanabilir mi?
İğneli epilasyonun en önemli özelliği, her renk ve boyutta tüylerde ve her yaş grubundan kişiye uygulanabilmekte olması, kesin ve kalıcı sonuçlar alınmasıdır. Ancak, yaptıran kişinin hormonal bozukluğunun olmaması gerekmektedir.

Siz bu işi nerede öğrendiniz?
Ben, bu işi Türkiye’nin ilk güzellik Enstitüsü olan Neka Güzellik Enstitüsü’nde öğrendim ve 10 yıl süreyle bu müessesede bilfiil çalıştım. 24 yıldır bu işi yapıyorum. Neka’nın kurucusu olan Necla Korbaş, 1940’lı yıllarda İngiltere’de bu işi öğrenmiş ve ilk olarak Türkiye’ye getirmiştir. Daha önceleri tek elle çalışılırken, epilasyonda ilk kez çift el ve daha hızlı çalışma tekniği kendisi tarafından geliştirilmiştir. Bu arada kendisini saygıyla anıyoruz.